




Corsair Virtuoso Max Xbox Wireless Gaming Headphones
$199.99 • Out Of Stock • By Corsair
Corsair Virtuoso Max Xbox Wireless Gaming Headphones is a Wireless Over the Ear Headphone. It has a 50 mm Graphene Driver driver. It offers up to 60 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$199.99
Search
Corsair Virtuoso Max Xbox Wireless Gaming Headphones price in United States is $199.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 15.24 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
OUT OF STOCK
Corsair Virtuoso Max Xbox Wireless Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 15.24 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
General
| Brand | Corsair |
| Model | Virtuoso Max Xbox |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Xbox |
Design and Body
| Weight | 412 g |
Features
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Range | 15.24 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Controller |
| Additional Features | Omni-directional Microphone, LED Lighting, Multi Device Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 118dB (+/-3dB) |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Graphene Driver |
| Noise Reduction | Dolby Atmos Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Detectable Omni-Directional mic, Wireless Receiver, Type-A to Type-C Cable |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 15 min Charge= 6 Hrs of Play |
| Battery Life | 60 hours |
Corsair Virtuoso Max Xbox Wireless Gaming Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















