

Denon AH-D7100 Music Maniac Headset for Apple Products
$870.11 • Out Of Stock • By Denon
Denon AH-D7100 Music Maniac Headset for Apple Products price in United States starts from $870.11.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$870.11
Search
Features
- Over-the-ear (Circumaural), Closed Back
- Wired
- 5 Hz (Min) - 45 kHz (Max) Frequency Response
- 25 ohm Impedance
- 110 dB/mW (Power On) Sensitivity
- 3 m Cord
OUT OF STOCK
Denon AH-D7100 Music Maniac Headset for Apple Products Specs
Group: $77,500 to $92,500
- Over-the-ear (Circumaural), Closed Back
- Wired
- 5 Hz (Min) - 45 kHz (Max) Frequency Response
- 25 ohm Impedance
- 110 dB/mW (Power On) Sensitivity
- 3 m Cord
General
| Brand | Denon |
| Model | AH-D7100 |
| Type | Over-the-ear (Circumaural), Closed Back |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Type | 3 m |
Features
| Music Controls | Volume up/down, Previous track, Next track, Play/Pause |
| Call Controls | Answer/End Call |
| Additional Features | 360 Degree Articulation, Dynamic Driver, Acoustically Transparent, Nano Fiber Driver, Pentagonally Shaped Memory Foam Earpads, Adjustable Headband |
Sound Features
| Impedance | 25 ohm |
| Sensitivity | 110 dB/mW (Power On) |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 45 kHz (Max) |
| Other Features | Audiophilegrade Listening Experience |
Extra
| Other Controls | Remote Control, Controls Compatible for Apple Phones, Call on Hold |
Power Features
| Power Input | 1800 mW |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











