



EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
$79.99 • View Prices • By EarFun
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 10 mm Composite Driver driver. It offers up to 11 hours per earbud and 52 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Wireless Charging, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds price in United States is $79.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 15 m Range
- Wireless Charging
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 15 m Range
- Wireless Charging
General
| Brand | EarFun |
| Model | Air Pro 4 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 62.4 x 29.2 x 46.6 mm |
| Weight | 56 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 15 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 Mic, 3 per earbud |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 50ms Low Latency, Dual Pairing, App Customize EQ Settings, LED Indicator, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Composite Driver |
| Noise Reduction | Qualcomm cVc 8.0 Technology |
| Active Noise Cancellation | Yes, 50dB |
| Other Features | Qualcomm Snapdragon Sound, aptX Lossless |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, 4* Ear Tips, USB-C cable, User Manual |
Power Features
| Power Input | DC 5V/1A |
| Battery Capacity | 600 mAh (Case), 54 mAh Per Earbud |
| Battery | Lithium-ion |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 52 hours with Case (ANC Off) 11 hours (Earbuds with ANC Off) 35 hours with Case (ANC On) 7.5 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | Brand Warranty |
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds Prices
35% (price increased by $28 in one month)
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds below. The current price is $79.99. Over the past month, there has been a increase of $28 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















