
Edifier X3 Pro True Wireless Earbuds
$17.08 • Coming Soon • By Edifier
Edifier X3 Pro True Wireless Earbuds price in United States starts from $17.08.
- Share
This is an Upcoming Headphone And Earphone.
Edifier X3 Pro True Wireless Earbuds is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Edifier X3 Pro True Wireless Earbuds is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
UPCOMING
Edifier X3 Pro True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Edifier |
| Model | X3 Pro |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54 Rated, LED Indicator, Quick Pairing, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 92±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Active Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Type C Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery Life | 23 hours with Case (ANC Off) 7 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1 hour (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Edifier X3 Pro True Wireless Earbuds vs Xiaomi Redmi Buds 6 Play True Wireless Earbuds
Edifier X3 Pro True Wireless Earbuds vs Xiaomi Redmi Buds 6

Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











