


FiiO x Jade Audio JT1 Wired Headphones
$139.09 • View Prices • By FiiO
FiiO x Jade Audio JT1 Wired Headphones price in United States starts from $139.09.
- Share
$139.09
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 15 Hz (Min) - 30 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 103dB/Vrms (@1kHz) Sensitivity
FiiO x Jade Audio JT1 Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 15 Hz (Min) - 30 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 103dB/Vrms (@1kHz) Sensitivity
General
| Brand | FiiO x Jade Audio |
| Model | JT1 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 355 g |
| Cord Type | 3.5mm jack Cable |
Features
| Microphone | Yes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 103dB/Vrms (@1kHz) |
| Frequency Response | 15 Hz (Min) - 30 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphones, 3.5mm MIC Cable, 3.5mm Female To 6.3mm Male Adapter, Storage Bag, Manual, Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
FiiO x Jade Audio JT1 Wired Headphones Price History
You can check the price history of FiiO x Jade Audio JT1 Wired Headphones below. The current price is $13,180. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












