



Flipkart SmartBuy BT22MVP Wireless Neckband
$24.87 • View Prices • By Flipkart SmartBuy
Flipkart SmartBuy BT22MVP Wireless Neckband price in United States starts from $24.87.
- Share
$24.87
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 4.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
Flipkart SmartBuy BT22MVP Wireless Neckband Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 4.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | Flipkart SmartBuy |
| Model | BT22MVP |
| Country of Origin | China |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Tablet, Mobile, Audio Player, Laptop |
Features
| Bluetooth | Yes, 4.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Additional Features | CSR 4.0 Chipset, Magnetic Lock |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
Extra
| Sales Package | Neckband, 4 Silicone Buds, 1 Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
| Magnet Type | Neodymium |
Power Features
| Battery Capacity | 110 mAh |
| Battery Life | 10 hours |
| Charging Time | 2 hours |
| Stand-by Time | 200 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Domestic Warranty |
Flipkart SmartBuy BT22MVP Wireless Neckband Price History
You can check the price history of Flipkart SmartBuy BT22MVP Wireless Neckband below. The current price is $2,369. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













