








Hama Teens Guard Wireless Headphones
$102.16 • Out Of Stock • By Hama
Hama Teens Guard Wireless Headphones price in United States starts from $102.16.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$102.16
Search
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 25 hours Battery Life
OUT OF STOCK
Hama Teens Guard Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 25 hours Battery Life
General
| Brand | Hama |
| Model | Teens Guard |
| Country of Origin | United States |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Kids |
Design and Body
| Weight | 90 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Microphone Integrated Into the Headset and the Attachable Microphone, Flexible Boom Microphone, Omnidirectional Directivity |
| Voice Assistant | Yes, Apple Siri and Google Assistant |
| Controls | Buttons |
| Music Controls | Volume Control, Play/Pause |
| Call Controls | Answer Button |
| Additional Features | Volume Limiter, Sound Pressure Limitation at 85 dB, Multi-Point Technology, QuickPair, Flexible, Stereo Model, Duplex Feature, Micro USB Socket |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 85 dB +/- 3 dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
Extra
| Sales Package | Headphones, 1 Attachable Microphone, 1 USB/Micro-USB Charging Cable (15 Cm), 1 Quick Reference Guide, 1 Safety Instructions |
Power Features
| Battery Life | 25 hours |
| Charging Time | 2 hours |
| Stand-by Time | 200 hours |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















