



Hidizs MS1 Galaxy Wired Earphones
$16.99 • View Prices • By Hidizs
Hidizs MS1 Galaxy Wired Earphones is a Wired In the Ear Earphone. It has a 10 mm Dual Magnetic Circuit Single Cavity Structure, PU+PEEK Composite Polymer Diaphragm Dynamic Driver driver. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Inline Remote, Call/Music Switch and 0.78mm-2 pin Detachable Earbud with 3.5mm Connector Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Hidizs MS1 Galaxy Wired Earphones price in United States is $16.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 108dB Sensitivity
Hidizs MS1 Galaxy Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 108dB Sensitivity
General
| Brand | Hidizs |
| Model | MS1 Galaxy IEM |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 10 g |
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | 0.78mm-2 pin Detachable Earbud with 3.5mm Connector |
Features
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | High-Density German Makrolon Resin Shell, Ergonomic Liquid Silicone Ear Tips, Perfectly Aligned With The H-2019 Target Frequency Response Curve, Metal Shell And Splitter, Hi-Res Certification, 0.05% Non-Linear Distortion |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 108dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dual Magnetic Circuit Single Cavity Structure, PU+PEEK Composite Polymer Diaphragm Dynamic Driver |
Extra
| Sales Package | 1 U Earphone, 3.5mm Earphone Cable, 3 Pair of Eartips, User Manual, Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
Hidizs MS1 Galaxy Wired Earphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Hidizs MS1 Galaxy Wired Earphones Price History
You can check the price history of Hidizs MS1 Galaxy Wired Earphones below. The current price is $16.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















