


HP Pavilion Gaming 400 Wired Headphones
$19.99 • View Prices • By HP
HP Pavilion Gaming 400 Wired Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a Dynamic Driver driver. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Inline Remote and 3.5mm Jack Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
HP Pavilion Gaming 400 Wired Headphones price in United States is $19.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 32 ohm Impedance
- 94dB Sensitivity
- 3.5mm Jack Cord
HP Pavilion Gaming 400 Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 32 ohm Impedance
- 94dB Sensitivity
- 3.5mm Jack Cord
General
| Brand | HP |
| Model | Pavilion Gaming 400 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Dimensions | 225 x 85 x 200 mm |
| Weight | 280 g |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Controls | Button Control |
| Music Controls | Mic Mute/Unmute |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 94dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Type | Dynamic Driver |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
HP Pavilion Gaming 400 Wired Headphones Prices
4% (price increased by $1 in one month)
HP Pavilion Gaming 400 Wired Headphones Price History
You can check the price history of HP Pavilion Gaming 400 Wired Headphones below. The current price is $19.99. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














