


Huawei Freebuds SE 2 True Wireless Earbuds
$31.34 • View Prices • By Huawei
Huawei Freebuds SE 2 True Wireless Earbuds price in United States starts from $31.34.
- Share
$31.34
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 14 Hz (Min) - 48 kHz (Max) Frequency Response
Huawei Freebuds SE 2 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 14 Hz (Min) - 48 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Huawei |
| Model | Freebuds SE 2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 3.8 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54- Splashproof & Dustproof |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 14 Hz (Min) - 48 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 40dB-Three-stage ANC |
| Other Features | Triple Adaptive Equalizer |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery Life | 40 hours with Case (ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Huawei Freebuds SE 2 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Huawei Freebuds SE 2 True Wireless Earbuds below. The current price is $2,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Huawei Freebuds SE 2 True Wireless Earbuds vs Huawei Freebuds SE 3 True Wireless Earbuds
Huawei Freebuds SE 2 True Wireless Earbuds vs Huawei FreeBuds SE 4

Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












