




HyperX Cloud Stinger 2 Core Wired Headphones
$21.21 • View Prices • By HyperX
HyperX Cloud Stinger 2 Core Wired Headphones price in United States starts from $21.21.
- Share
$21.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- Inline Remote
- Deep Bass
HyperX Cloud Stinger 2 Core Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- Inline Remote
- Deep Bass
General
| Brand | HyperX |
| Model | Cloud Stinger 2 Core |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 2.5 m |
Features
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Controller |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | 90-degree adjustable rotating earcups and a swivel design, Adjustable Mic & Headband |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | X Spatial Audio for enhanced perception, awareness, and immersion |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphones, Wired Cable, User Manual, Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
| Magnet Type | Neodymium |
| Other | Signature HyperX Comfort Cushions |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
HyperX Cloud Stinger 2 Core Wired Headphones Price History
You can check the price history of HyperX Cloud Stinger 2 Core Wired Headphones below. The current price is $1,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

HyperX Cloud Stinger 2 Core Wired Headphones vs Razer Kraken X Lite Wired Gaming Headphones
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














