




JBL Endurance Run 3 Wired Earphones
$24.95 • View Prices • By JBL
JBL Endurance Run 3 Wired Earphones is a Wired In the Ear Earphone. It has a 8 mm Dynamic driver. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Water Resistant, Inline Remote and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JBL Endurance Run 3 Wired Earphones price in United States is $24.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8 mm Driver
- 3.5mm Jack Cord
- Inline Remote
JBL Endurance Run 3 Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8 mm Driver
- 3.5mm Jack Cord
- Inline Remote
General
| Brand | JBL |
| Model | Endurance Run 3 |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 16.8 g |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP65 Rated, Hands Free Call |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 8 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | JBL Pure Bass Sound |
Extra
| Sales Package | 1 x Endurance Run 3, 3 x Sizes of ear tips, 1 x Enhancer, 1 x Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
JBL Endurance Run 3 Wired Earphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
JBL Endurance Run 3 Wired Earphones Price History
You can check the price history of JBL Endurance Run 3 Wired Earphones below. The current price is $24.95. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















