







JBL Live 650BTNC Wireless Headphones
$119 • Out Of Stock • By JBL
JBL Live 650BTNC Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 30 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$119
Search
JBL Live 650BTNC Wireless Headphones price in United States is $119. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 4.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
OUT OF STOCK
JBL Live 650BTNC Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 4.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | JBL |
| Model | Live 650BTNC |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 249 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 4.2 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Button Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multi-Point Connection, Hands Free Call, Detachable Cable, JBL Headphone App |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 100 dBSPL@1kHz/1mW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | JBL Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 x JBL Live 650BTNC, 1 x Charging Cable, 1 x Aux Cable, 1 x Carrying Pouch, 1 x Quick Start Guide, 1 x Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 15 min Charge= 2 hour of Playtime |
| Battery Life | 30 hours (ANC Off) 20 hours (ANC On) |
| Charging Time | 2 hours |
JBL Live 650BTNC Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















