





JBL Live 770NC Wireless Headphones
$199.95 • View Prices • By JBL
JBL Live 770NC Wireless Headphones is a Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 65 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JBL Live 770NC Wireless Headphones price in United States is $199.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
JBL Live 770NC Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | JBL |
| Model | Live 770NC |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 256 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 2 Mic, 1 per Earcup |
| Voice Assistant | Yes, Siri/Goolge |
| Controls | Volume Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multi-Point Connection, JBL Headphone App Controlled, Ambient Aware, TalkThru, Type-C Charging, Hands Free Call |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 100 dB SPL@1 kHz/1 mW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, Adaptive ANC |
| Other Features | JBL Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 x JBL Live 770NC headphones, 1 x Carrying Case, 1 x USB-C Charging Cable, 1 x Detachable audio cable, 1 x Warranty/Warning, 1 x QSG |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 750 mAh |
| Battery | 5 min Charging= 4 hour of Playtime |
| Battery Life | 65 hours (ANC Off) 50 hours (ANC On) |
| Charging Time | 3 hours |
JBL Live 770NC Wireless Headphones Prices
34% (price increased by $68 in one month)
JBL Live 770NC Wireless Headphones Price History
You can check the price history of JBL Live 770NC Wireless Headphones below. The current price is $199.95. Over the past month, there has been a increase of $68 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















