




JBL Quantum 100P Console Wired Gaming Headphones
$29.95 • Out Of Stock • By JBL
JBL Quantum 100P Console Wired Gaming Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. Notable features include Microphone, Deep Bass, Foldable, Inline Remote and 3.5mm Jack Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$29.95
Search
JBL Quantum 100P Console Wired Gaming Headphones price in United States is $29.95. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 96dB 1kHz/1mW Sensitivity
OUT OF STOCK
JBL Quantum 100P Console Wired Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 96dB 1kHz/1mW Sensitivity
General
| Brand | JBL |
| Model | Quantum 100P Console |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 220 g |
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
| Foldable | Yes |
Features
| Microphone | Yes |
| Additional Features | Height Adjustable, Detectable mic, Memory Foam Cushion |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 96dB 1kHz/1mW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | JBL Quantum Sound Signature |
Extra
| Sales Package | 1 X JBL Quantum 100X Console headset, 1 X Removable Mic, 1 X Windshield foam for microphone, 1 X Quick Start Guide, Warranty card, Safety Sheet |
| Inline Remote | Yes |
JBL Quantum 100P Console Wired Gaming Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















