




JBL Quantum 100X Console Wired Gaming Headphones
$29.95 • View Prices • By JBL
JBL Quantum 100X Console Wired Gaming Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. Notable features include Microphone, Deep Bass, Foldable, Inline Remote and 3.5mm Jack Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JBL Quantum 100X Console Wired Gaming Headphones price in United States is $29.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 96dB 1kHz/1mW Sensitivity
JBL Quantum 100X Console Wired Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 96dB 1kHz/1mW Sensitivity
General
| Brand | JBL |
| Model | Quantum 100X Console |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 220 g |
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
| Foldable | Yes |
Features
| Microphone | Yes |
| Additional Features | Height Adjustable, Detectable mic, Memory Foam Cushion |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 96dB 1kHz/1mW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | JBL Quantum Sound Signature |
Extra
| Sales Package | 1 X JBL Quantum 100X Console headset, 1 X Removable Mic, 1 X Windshield foam for microphone, 1 X Quick Start Guide, Warranty card, Safety Sheet |
| Inline Remote | Yes |
JBL Quantum 100X Console Wired Gaming Headphones Prices
25% (price dropped by $7 in one month)
JBL Quantum 100X Console Wired Gaming Headphones Price History
You can check the price history of JBL Quantum 100X Console Wired Gaming Headphones below. The current price is $29.95. Over the past month, there has been a decrease of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















