









JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
$49.95 • View Prices • By JBL
JBL Tune Buds True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 10 mm driver. It offers up to 12 hours per earbud and 48 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JBL Tune Buds True Wireless Earbuds price in United States is $49.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
JBL Tune Buds True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | JBL |
| Model | Tune Buds |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 49.6 g (With Case), 10.8 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Additional Features | Ambient Aware, TalkThru, Hands Free Calls, VoiceAware, IP54 Water Resistant And Dust Proof, Oval Tube Design, Spatial Sound, Multi-Point Connection, Speed Charge |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 101 dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Active Noise Cancellation | Yes, with Smart Ambient Technology |
| Other Features | JBL Pure Bass Sound |
Extra
| Sales Package | 1 X Earbuds, 1 X Charging Case, 1 X USB Type-C Charging Cable, 1 X 3 Sizes of Eartips, 1 X Warranty / Warning (W / !), 1 X Quick Start Guide / Safety Sheet (S / I) |
| Other | JBL Headphones App |
Power Features
| Battery | 15 min Charge = 4 Hours of Playtime |
| Battery Life | 48 hours with Case (ANC Off) 12 hours (Earbuds with ANC Off) 40 hours with Case (ANC On) 10 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
JBL Tune Buds True Wireless Earbuds Prices
23% (price dropped by $11 in one month)
JBL Tune Buds True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of JBL Tune Buds True Wireless Earbuds below. The current price is $49.95. Over the past month, there has been a decrease of $11 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























