









JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
$64.95 • View Prices • By JBL
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 8 mm Dynamic Drivers driver. It offers up to 10 hours per earbud and 40 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds price in United States is $64.95. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8 mm Driver
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8 mm Driver
General
| Brand | JBL |
| Model | Vibe Beam 2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 64.3 x 48 x 25.8 mm |
| Weight | 49.6 g (With Case), 4.3 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 Mics |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Additional Features | IP54 Rated Earbuds, IPX2 Rated Case, Speed Charging, Multi Point Connection, Connect Seamlessly With Up to 8 Bluetooth Devices, Fast Pair by Google, Swift Pair by Microsoft, Smart Ambient Technology |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Sensitivity | 100 dB SPL@1 kHz |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 8 mm |
| Driver Type | Dynamic Drivers |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | JBL Pure Bass Sound |
Extra
| Sales Package | 1 x Earbuds, 1 x Type-C USB Charging Cable, 1 x 3 Sizes of Ear Tips, 1 x Charging Case, 1 x Warranty / Warning (W / !), 1 x Product QSG/ Safety Sheet (S / i) |
| Other Controls | JBL Headphones App, EQ, Voice Prompts in Multiple Languages, Relax Mode |
Power Features
| Battery Capacity | 550 mAh (Case), 50 mAh Per Earbud |
| Battery | 10 Mins Charge = 3 Hours of Playtime, Lithium-Ion Battery |
| Battery Life | 40 hours with Case (ANC Off) 10 hours (Earbuds with ANC Off) 8 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds Prices
30% (price increased by $20 in one month)
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds below. The current price is $64.95. Over the past month, there has been a increase of $20 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























