







JLab Go Air Pop True Wireless Earbuds
$24.88 • View Prices • By JLab
JLab Go Air Pop True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 6 mm driver. It offers up to 32 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JLab Go Air Pop True Wireless Earbuds price in United States is $24.88. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
JLab Go Air Pop True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
General
| Brand | JLab |
| Model | Go Air Pop |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Range | 9.14 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, MEMS, -42 dB +/- 3 dB Sensitivity |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Additional Features | Auto Connect, IPX4 Sweat and Splashproof, Dual Connect Either Earbud, USB-A Charge Plug |
Sound Features
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Integrated USB-A Charging Case, Ear Tips |
Power Features
| Power Input | 40mA |
| Battery Capacity | 350 mAh (Case), 43 mAh Per Earbud |
| Battery | 15 Min Charge = 1 Hour of Playtime |
| Battery Life | 32 hours (With Case) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 2.2 hours (Earbuds) |
| Stand-by Time | 60 hours |
JLab Go Air Pop True Wireless Earbuds Prices
23% (price increased by $6 in one month)
JLab Go Air Pop True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of JLab Go Air Pop True Wireless Earbuds below. The current price is $24.88. Over the past month, there has been a increase of $6 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















