









JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds
$47.49 • View Prices • By JLab
JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 8 mm Dynamic driver. It offers up to 6.5 hours per earbud and 40 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Water Resistant, Deep Bass and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds price in United States is $47.49. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8 mm Driver
JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8 mm Driver
General
| Brand | JLab |
| Model | JBuds Air Sport |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 91 g (With Case), 8 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 9.14 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 1 Knowles, 2 Silicon, -4.8dB±3 at 1KHz |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Sensors |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP66 Water & Dust Resistance, 3 EQ Sound Settings, Be Aware Audio, Dual Connect Either Earbud, Movie Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 103±3db |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 8 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Charging Case with Integrated Charging Cable, 3 Sets Gel Tips, 1 Set Cloud Foam Eartips, JLab Two Year Warranty |
| Magnet Type | Neodymium |
Power Features
| Power Input | DC 5V, 50mA |
| Battery Capacity | 930 mAh (Case), 60 mAh Per Earbud |
| Battery | 5 Min of Charge = 1 Hour of Playtime, Lithium Polymer Rechargeable Battery |
| Battery Life | 40 hours (With Case) 6.5 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 3 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds Prices
19% (price dropped by $9 in one month)
JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds below. The current price is $47.49. Over the past month, there has been a decrease of $9 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















