







JLab JBuds Air True Wireless Earbuds
$27.49 • View Prices • By JLab
JLab JBuds Air True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 8 mm driver. It offers up to 6 hours per earbud and 24 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JLab JBuds Air True Wireless Earbuds price in United States is $27.49. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8 mm Driver
JLab JBuds Air True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8 mm Driver
General
| Brand | JLab |
| Model | JBuds Air |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 60 g (With Case), 5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 9.14 m |
| Microphone | Yes, Right Ear Only, MEMS, - 38dB ±3dB |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume Control |
| Music Controls | Yes |
| Call Controls | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, 3 EQ Sound Settings, Auto On And Connect |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 8 mm |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Charging Case, 3 Sets Gel Tips, 1 Set Cush Fins, JLab Two Year Warranty |
| Magnet Type | Neodymium |
Power Features
| Power Input | DC 5V, 50mA |
| Battery Capacity | 500 mAh (Case), 60 mAh Per Earbud |
| Battery | 15 Min of Charge = 1 Hour of Playtime, Lithium Polymer Rechargeable Battery |
| Battery Life | 24 hours (With Case) 6 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
JLab JBuds Air True Wireless Earbuds Prices
8% (price increased by $2 in one month)
JLab JBuds Air True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of JLab JBuds Air True Wireless Earbuds below. The current price is $27.49. Over the past month, there has been a increase of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















