




Jlab JBuds Open Wireless Headphones
$99.99 • View Prices • By JLab
Jlab JBuds Open Wireless Headphones is a Wireless Over the Ear Headphone. It has a 35mm + 12mm Coaxial Dynamic Drivers driver. It offers up to 24 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Foldable and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Jlab JBuds Open Wireless Headphones price in United States is $99.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 24 hours Battery Life
Jlab JBuds Open Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 24 hours Battery Life
General
| Brand | Jlab |
| Model | JBuds Open |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 57.15 x 222.25 x 203.2 mm |
| Weight | 245 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Button Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, Multi Connectivity, Microsoft Swift Pair, Google Fast Pair, EQ3 Sound, Wireless Share Mode, App Support, OTA Section, Safe Hearing Section, Open Design |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Sensitivity | 94dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Type | 35mm + 12mm Coaxial Dynamic Drivers |
Extra
| Sales Package | JBuds Open Headphone, USB-C Cable, Carry Case, Removable Grille Covers |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Power Input | DC 5V, 1A |
| Battery Capacity | 380 mAh |
| Battery | 10 min Charge= 2.5 hour of Playtime |
| Battery Life | 24 hours |
| Charging Time | 2.5 hours |
| Stand-by Time | 200 hours |
Jlab JBuds Open Wireless Headphones Prices
14% (price increased by $14 in one month)
Jlab JBuds Open Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Jlab JBuds Open Wireless Headphones below. The current price is $99.99. Over the past month, there has been a increase of $14 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















