





JLab JBuds Sport ANC 4 TWS Earbuds
$69.99 • View Prices • By JLab
JLab JBuds Sport ANC 4 TWS Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 10 mm Dynamic Driver driver. It offers up to 14 hours per earbud and 60 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JLab JBuds Sport ANC 4 TWS Earbuds price in United States is $69.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
JLab JBuds Sport ANC 4 TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | JLab |
| Model | JBuds Sport ANC 4 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 25.4 x 62.23 x 39.12 mm |
| Weight | 39.1 g (With Case), 4.8 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 9.14 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri/Google |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch & Swipe |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP66 Rated, Integrated Type-C Charging Case, Multipoint Connectivity, Customize Sound Experience via JLab app, Google Fast Pair, Find My Device, Aware Mode, Earhook Sport Design |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 105 +/-3 dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Integrated Charging Case, 3 Sets Gel Tips, User Manual |
| Other | Buds Dimension: (0.90 x 0.96 x 0.77 inch), Noise Control, Interval Timer, Custom EQ, Custom Controls, Safe Hearing, Music/Movie Mode, OTA Updates, My JLab Section |
Power Features
| Battery Capacity | 500 mAh (Case), 43 mAh Per Earbud |
| Battery | Fast Charge (10 min = 1h 40min) |
| Battery Life | 60 hours with Case (ANC Off) 14 hours (Earbuds with ANC Off) 40 hours with Case (ANC On) 9 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
JLab JBuds Sport ANC 4 TWS Earbuds Prices
20% (price increased by $14 in one month)
JLab JBuds Sport ANC 4 TWS Earbuds Price History
You can check the price history of JLab JBuds Sport ANC 4 TWS Earbuds below. The current price is $69.99. Over the past month, there has been a increase of $14 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















