


KZ Dawn Wired Earphones
$51.52 • View Prices • By Generic
KZ Dawn Wired Earphones price in United States starts from $51.52.
- Share
$51.52
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- 23±3Ω Impedance
- 108±3dB Sensitivity
KZ Dawn Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- 23±3Ω Impedance
- 108±3dB Sensitivity
General
| Brand | KZ |
| Model | Dawn |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 15 g |
| Cord Length | 1.25 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Controls | Multi Functional Button |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | 0.75mm 2Pin Detachable Earbuds |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 23±3Ω |
| Sensitivity | 108±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic Drivers |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
KZ Dawn Wired Earphones Price History
You can check the price history of KZ Dawn Wired Earphones below. The current price is $4,907. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














