



Lava Probuds Wave 931 Wireless Neckband
$13.25 • View Prices • By Lava
Lava Probuds Wave 931 Wireless Neckband price in United States starts from $13.25.
- Share
$13.25
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Lava Probuds Wave 931 Wireless Neckband Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Lava |
| Model | Probuds Wave 931 |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri Google |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Dual Device Pairing, LED Indicator, Low Latency Gaming mode, Type-C Charging, Magnetic Hall Switch |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 30dB |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Neckband, USB Charging Cable, User Guide |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Power Input | DC5V |
| Battery Capacity | 300 mAh |
| Battery | 10 min charge= 10 hour of Playtime |
| Battery Life | 40 hours (ANC Off) 31 hours (ANC On) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Lava Probuds Wave 931 Wireless Neckband Price History
You can check the price history of Lava Probuds Wave 931 Wireless Neckband below. The current price is $1,249. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Lava Probuds Wave 931 Wireless Neckband vs Crossbeats Shuffl ANC Neckband
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













