





Leaf Bass Pro Wireless Headphones
$16.67 • View Prices • By Leaf
Leaf Bass Pro Wireless Headphones price in United States starts from $16.67.
- Share
$16.67
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Leaf Bass Pro Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Leaf |
| Model | Bass Pro |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 175 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Button Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Dual Device Connectivity, EQ mode (Bass, Vocal, Pop), App Controlled, Sweat Proof |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphones, User Manual, Warranty Card, USB Cable |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 50 hours |
| Charging Time | 2.5 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Leaf Bass Pro Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Leaf Bass Pro Wireless Headphones below. The current price is $1,571. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Leaf Bass Pro Wireless Headphones vs Noise Airwave Max 6 Wireless Headphones
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















