
Leaf Bass Wireless Headphones
$8.5 • View Prices • By Leaf
Leaf Bass Wireless Headphones price in United States starts from $8.5.
- Share
$8.5
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 32 ohm Impedance
- 109dB Sensitivity
Leaf Bass Wireless Headphones Specs
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 32 ohm Impedance
- 109dB Sensitivity
General
| Brand | Leaf |
| Model | Bass |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 200 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 109dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
Extra
| Sales Package | Manual, Aux Cable, Warranty Card, USB Cable, Headphones |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Damages and Spillage |
Leaf Bass Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Leaf Bass Wireless Headphones below. The current price is $799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Leaf Bass Wireless Headphones vs Leaf Buds X334 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










