
Logitech G333 Gaming Wired Earphones
$53.72 • View Prices • By Logitech
Logitech G333 Gaming Wired Earphones price in United States starts from $53.72.
- Share
$53.72
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 5.8 mm Driver
- 24 ohm Impedance
- 101.6 dBmW Sensitivity
- Inline Remote
Logitech G333 Gaming Wired Earphones Specs
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 5.8 mm Driver
- 24 ohm Impedance
- 101.6 dBmW Sensitivity
- Inline Remote
General
| Brand | Logitech |
| Model | G333 Gaming Earphones |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Foldable | No |
Features
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Volume Control |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 24 ohm |
| Sensitivity | 101.6 dBmW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 5.8 mm |
| Driver Type | 2 Dynamic Drivers: 5.8 mm and 9.2 mm |
Extra
| Sales Package | 1 Earphones, 3.5 mm Aux to USB-C Adapter, Pouch, 2 Extra Different Sizes Ear Tips |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years, Limited Hardware Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Dead on Arrival, Defective Product |
| Not Covered in Warranty | Forceful Tampering, Water Damages, Forceful Breakage |
Logitech G333 Gaming Wired Earphones Price History
You can check the price history of Logitech G333 Gaming Wired Earphones below. The current price is $4,995. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










