

LYNE Rover 12 Wireless Neckband
$8.44 • Out Of Stock • By LYNE
LYNE Rover 12 Wireless Neckband price in United States starts from $8.44.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$8.44
Search
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
OUT OF STOCK
LYNE Rover 12 Wireless Neckband Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | LYNE |
| Model | Rover 12 |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Volume Up/Down |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging Port, Quick Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Neckband, Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 130 mAh |
| Battery Life | 24 hours |
| Charging Time | 1.5 hours |
| Stand-by Time | 400 hours |
Warranty
| Warranty | 3 months |
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











