



MadRabbit Touch ANC Wireless Headphone
$32.37 • View Prices • By MadRabbit
MadRabbit Touch ANC Wireless Headphone price in United States starts from $32.37.
- Share
$32.37
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
MadRabbit Touch ANC Wireless Headphone Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | MadRabbit |
| Model | Touch ANC |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Intuitive Touch Sensor |
| Music Controls | Play/Pause |
| Call Controls | Answer/Hold/Reject |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Advance Quick Connect, Type-C Charging, Transparent Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 35dB-Hybrid ANC |
Extra
| Sales Package | MadRabbit Touch ANC Headphones, Type-C cable, User Guide, Catalogue, Carry Pouch |
| Other | 10 Mins charge= 120 Mins Playtime |
Power Features
| Power Input | DC5V-1A |
| Battery Life | 85 hours (ANC Off) |
| Charging Time | 3 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
MadRabbit Touch ANC Wireless Headphone Price History
You can check the price history of MadRabbit Touch ANC Wireless Headphone below. The current price is $3,107. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













