



Marshall Major IV Wireless Headphones
$96.9 • View Prices • By Marshall
Marshall Major IV Wireless Headphones is a Wired & Wireless On the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 80 hours battery life. Notable features include Microphone, Wireless Charging, Deep Bass, Foldable and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Marshall Major IV Wireless Headphones price in United States is $96.9. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Marshall Major IV Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Marshall |
| Model | Major IV |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 165 g |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Control Knob |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multi Connectivity, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 99 dB SPL (100mV @ 1kHz) |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, AUX Cable, Type-C Charging Cable, User Manual and Safety Information |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 15 min Charging= 15 hour of Playtime |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 80 hours |
| Charging Time | 3 hours |
Marshall Major IV Wireless Headphones Prices
18% (price increased by $17 in one month)
Marshall Major IV Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Marshall Major IV Wireless Headphones below. The current price is $96.9. Over the past month, there has been a increase of $17 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















