



Marshall Major IV Wireless Headphones
$98.9 • View Prices • By Marshall
Marshall Major IV Wireless Headphones is a Wired & Wireless On the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 80 hours battery life. Notable features include Microphone, Wireless Charging, Deep Bass, Foldable and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Marshall Major IV Wireless Headphones price in United States is $98.9. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Marshall Major IV Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Marshall |
| Model | Major IV |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 165 g |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Control Knob |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multi Connectivity, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 99 dB SPL (100mV @ 1kHz) |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, AUX Cable, Type-C Charging Cable, User Manual and Safety Information |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 15 min Charging= 15 hour of Playtime |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 80 hours |
| Charging Time | 3 hours |
Marshall Major IV Wireless Headphones Prices
30% (price increased by $29 in one month)
Marshall Major IV Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Marshall Major IV Wireless Headphones below. The current price is $98.9. Over the past month, there has been a increase of $29 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















