



Marshall Monitor II Wireless Headphones
$179.99 • View Prices • By Marshall
Marshall Monitor II Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 45 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Marshall Monitor II Wireless Headphones price in United States is $179.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Marshall Monitor II Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Marshall |
| Model | Monitor II |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 320 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Controls | M-Control Button, Control knob |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Marshall App Controlled, Type-C Charging, Customize Sound, Dual Connectivity, Transparency Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 96 dB SPL (179 mV @ 1 kHz) |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Marshall Signature Sound |
Extra
| Sales Package | Monitor II A.N.C. Headphones, Removable 3.5 mm Cable, User Manual with Legal and Safety Information, USB-C Charging Cable, Canvas carrying bag |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 15 min Charge= 5 hour of Playtime |
| Battery Life | 45 hours (ANC Off) 30 hours (ANC On) |
| Charging Time | 2 hours |
Marshall Monitor II Wireless Headphones Prices
7% (price dropped by $13 in one month)
Marshall Monitor II Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Marshall Monitor II Wireless Headphones below. The current price is $179.99. Over the past month, there has been a decrease of $13 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















