

Mi Neckband Pro
$16.08 • Out Of Stock • By Xiaomi
Mi Neckband Pro price in United States starts from $16.08.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$16.08
Search
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
OUT OF STOCK
Mi Neckband Pro Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Neckband Pro |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 36 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Buttons |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | Dual Noise Cancellation |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | Wireless Earphones 1 U , Eartips 6 U (3 pairs: S/M/L, M installed), Charging Cable 1 U , User Manual 1 U |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 150 mAh |
| Battery | Li-Ion Polymer |
| Battery Life | 20 hours (ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours |
| Stand-by Time | 200 hours |
Warranty
| Warranty | 6 months |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











