


Microsoft Xbox Wired Headphones
$62.58 • Out Of Stock • By Microsoft
Microsoft Xbox Wired Headphones price in United States starts from $62.58.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$62.58
Search
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 3.5mm audio jack Cord
OUT OF STOCK
Microsoft Xbox Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 3.5mm audio jack Cord
General
| Brand | Microsoft |
| Model | Xbox |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Type | 3.5mm audio jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Controls | Buttons: power/pair, mute, game/chat audio balance dial (left earcup), volume dial (right earcup). |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Supports Spatial Sound technologies like Windows Sonic, Dolby Atmos and DTS Headphone:X on Xbox Series X|S and Xbox One* |
Extra
| Sales Package | 1 U Xbox Headset |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












