




Mivi AI Buds True Wireless Earbuds
$20.89 • View Prices • By Mivi
Mivi AI Buds True Wireless Earbuds price in United States starts from $20.89.
- Share
$20.89
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Mivi AI Buds True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Mivi |
| Model | AI Buds |
| Country of Origin | India |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Android |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes, Hi Mivi |
| Water Resistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | LED Battery Indicator, Type C Charging, Dual Connectivity, Low Latency, Mivi AI App Connectivity, Quad Mic ANC |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Active Noise Cancellation | Yes, 35dB |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | 3D Sound Stage, Hi-Res Audio, LDAC, Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Type C Charging Cable, Quick Start Guide, Warranty Registration |
| Other Controls | Say ''Hi Mivi'' to Start a Conversation |
| Other | Mivi AI - The Human-like AI built to listen |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery Life | 40 hours with Case (ANC Off) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Mivi AI Buds True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Mivi AI Buds True Wireless Earbuds below. The current price is $1,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Mivi AI Buds True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds
Mivi AI Buds True Wireless Earbuds vs Mivi Superpods Concerto True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














