



Mivi Duopods A450 True Wireless Earbuds
$12.76 • View Prices • By Mivi
Mivi Duopods A450 True Wireless Earbuds price in United States starts from $12.76.
- Share
$12.76
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Mivi Duopods A450 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Mivi |
| Model | Duopods A450 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Play/Pause |
| Call Controls | Answer/Reject/Hold |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Low Latency, Type-C Fast Charging, LED Battery Indicator, Dual Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Large and Small Ear Tips, Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 45 hours (With Case) 8.5 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Mivi Duopods A450 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Mivi Duopods A450 True Wireless Earbuds below. The current price is $1,199. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













