



Monster AC225 True Wireless Earbuds
$29.97 • View Prices • By Monster
Monster AC225 True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 13 mm Dynamic driver. It offers up to 8 hours per earbud and 36 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, ENC, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Monster AC225 True Wireless Earbuds price in United States is $29.97. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 13 mm Driver
- 36 hours Battery Life with Case
- Environmental Noise Cancellation
Monster AC225 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 13 mm Driver
- 36 hours Battery Life with Case
- Environmental Noise Cancellation
General
| Brand | Monster |
| Model | AC225 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 5.1 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch & Tap Control |
| Music Controls | Pause/Play, Music Playback |
| Call Controls | Answer/Hang up calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX6 Rated, Type-C Charging, Anti-Drop Tech, Clip-On Earbuds, Durable & Flexible C-Bridge Design |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 103dB |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Immersive Surround Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery Life | 36 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
Monster AC225 True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Monster AC225 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Monster AC225 True Wireless Earbuds below. The current price is $29.97. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















