








Monster Clarity 101 AirLinks True Wireless Earbuds
$19.99 • View Prices • By Monster
Monster Clarity 101 AirLinks True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 6 mm Dynamic driver. It offers up to 25 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Monster Clarity 101 AirLinks True Wireless Earbuds price in United States is $19.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 6 mm Driver
Monster Clarity 101 AirLinks True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 6 mm Driver
General
| Brand | Monster |
| Model | Clarity 101 AirLinks |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 140 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Battery Indicator, Rotational Charging Case, Auto Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 6 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Pure Monster Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery Capacity | 500 mAh (Case) |
| Battery | 5 min Charge= 1.5 hour of Playtime |
| Battery Life | 25 hours with Case (ANC Off) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Monster Clarity 101 AirLinks True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Monster Clarity 101 AirLinks True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Monster Clarity 101 AirLinks True Wireless Earbuds below. The current price is $19.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















