



Monster N-Lite True Wireless Earbuds
$49.99 • Out Of Stock • By Monster
Monster N-Lite True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It offers up to 8 hours per earbud and 60 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, ENC, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$49.99
Search
Monster N-Lite True Wireless Earbuds price in United States is $49.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 60 hours Battery Life with Case
- Environmental Noise Cancellation
OUT OF STOCK
Monster N-Lite True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 60 hours Battery Life with Case
- Environmental Noise Cancellation
General
| Brand | Monster |
| Model | N-Lite |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX8 Rated, LED Indicator, Type-C Charging |
Sound Features
| Sensitivity | 98±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Noise Reduction | CVC 8.0 Noise Reduction |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Additional Eartips, User Manual |
Power Features
| Power Input | DC 5V/1A |
| Battery | 5 min Charge= 2 hour of Playtime |
| Battery Life | 60 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1 hour (Case) |
Monster N-Lite True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














