





Monster Open Ear AC390 True Wireless Earbuds
$19.99 • View Prices • By Monster
Monster Open Ear AC390 True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 13 mm PU Titanium Driver driver. It offers up to 8 hours per earbud and 24 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Monster Open Ear AC390 True Wireless Earbuds price in United States is $19.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Monster Open Ear AC390 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Monster |
| Model | Open Ear AC390 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type-C Charging, LED Indicator, 360° Rotatable Case |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | PU Titanium Driver |
| Noise Reduction | Dynamic Noise Cancellation |
| Other Features | Pure Monster Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual, Detachable Hanging Rope |
Power Features
| Battery Life | 24 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Monster Open Ear AC390 True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Monster Open Ear AC390 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Monster Open Ear AC390 True Wireless Earbuds below. The current price is $19.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















