







Motorola Moto Buds 2 Plus
$89.99 • View Prices • By Motorola
Motorola Moto Buds 2 Plus is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 11 mm Dynamic Driver driver. It offers up to 8 hours per earbud and 40 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Motorola Moto Buds 2 Plus price in United States is $89.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
Motorola Moto Buds 2 Plus Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto Buds 2 Plus (by Bose) |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 mic, 3 per Earbud |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54 Rated, Type-C Charging, Fast Pair technology, LED Battery Indicator, Transparency mode, Low Latency, Dual Connection Connectivity, Moto Ai, Low Latency, In-Ear Detection, Find your Earbuds, App Support |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes, 55dB-Adaptive ANC |
| Other Features | Sound by Bose, LHDC (Low-Latency High-Definition Audio Codec) |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, USB Charging Cable, Earbud tips, Quick User Guide |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery Life | 40 hours with Case (ANC Off) 8 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Motorola Moto Buds 2 Plus Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Motorola Moto Buds 2 Plus Price History
You can check the price history of Motorola Moto Buds 2 Plus below. The current price is $89.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired EarphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















