





Motorola Moto Buds 2
$69.99 • Coming Soon • By Motorola
Motorola Moto Buds 2 is an upcoming Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 11 mm 11mm (Dynamic Drivers) + 6mm (Micro Planar Magnetic Drivers) driver. It offers up to 11 hours per earbud and 48 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is an Upcoming Headphone And Earphone.
Motorola Moto Buds 2 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Motorola Moto Buds 2 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Motorola Moto Buds 2 expected price in United States is $69.99.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
UPCOMING
Motorola Moto Buds 2 Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto Buds 2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 mic, 3 per Earbud |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54 Rated, Type-C Charging, Fast Pair technology, LED Battery Indicator, Transparency mode, Dual Connectivity, Smart Wear Detection |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | 11mm (Dynamic Drivers) + 6mm (Micro Planar Magnetic Drivers) |
| Active Noise Cancellation | Yes, 55dB-Dynamic ANC |
| Other Features | Sound by Bose, LHDC (Low-Latency High-Definition Audio Codec) |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, USB Charging Cable, Earbud tips, Quick User Guide |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | 10 min Charge= 3 hour of Playtime |
| Battery Life | 48 hours with Case (ANC Off) 11 hours (Earbuds with ANC Off) |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















