



Motorola Moto Buds-S ANC TWS Earbuds
$49.95 • View Prices • By Motorola
Motorola Moto Buds-S ANC TWS Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 10 mm driver. It offers up to 6 hours per earbud and 18 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Wireless Charging, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Motorola Moto Buds-S ANC TWS Earbuds price in United States is $49.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
Motorola Moto Buds-S ANC TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto Buds-S ANC |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 54.5 x 60 x 25.5 mm |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Indicator, Fast Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Active Noise Cancellation | Yes, 25dB |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Wireless Charging Case, Charging Cable, 3 x Pair of Eartips, User Guide |
| Other | Buds Dimensions: 40.9mm x 21mm x 24.2mm |
Power Features
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 18 hours with Case (ANC Off) 6 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Motorola Moto Buds-S ANC TWS Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Motorola Moto Buds-S ANC TWS Earbuds Price History
You can check the price history of Motorola Moto Buds-S ANC TWS Earbuds below. The current price is $49.95. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















