





Motorola Moto Buds TWS Earbuds
$49.99 • View Prices • By Motorola
Motorola Moto Buds TWS Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 12.4 mm Dynamic driver. It offers up to 9 hours per earbud and 42 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Motorola Moto Buds TWS Earbuds price in United States is $49.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
Motorola Moto Buds TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto Buds (by Bose) |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 48.98 x 59.99 x 24.26 mm |
| Weight | 46 g (With Case), 5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Type-C Charging, Sound by Bose, LED Battery Indicator, Transparency & Adaptive modes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.4 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 50dB |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, USB Charging Cable, Quick User Guide |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | 10 min Charging= 2 hour of Playtime |
| Battery Life | 42 hours with Case (ANC Off) 9 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Motorola Moto Buds TWS Earbuds Prices
2% (price increased by $1 in one month)
Motorola Moto Buds TWS Earbuds Price History
You can check the price history of Motorola Moto Buds TWS Earbuds below. The current price is $49.99. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















