




Noise Air Buds 6 True Wireless Earbuds
$21.09 • View Prices • By Noise
Noise Air Buds 6 True Wireless Earbuds price in United States starts from $21.09.
- Share
$21.09
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Noise Air Buds 6 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Noise |
| Model | Air Buds 6 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 39.9 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Action Button |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 50ms Low Latency, Type-C Charging, LED Indicator, App Controlled, Custom EQ modes, In Ear Detection, Multipoint Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.4 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 32dB |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Battery | InstaCharge(10 min Charge= 150 min Playtime) |
| Battery Life | 50 hours with Case (ANC Off) |
| Charging Time | 1 hour (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical and Water Damages |
Noise Air Buds 6 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise Air Buds 6 True Wireless Earbuds below. The current price is $1,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise Air Buds 6 True Wireless Earbuds vs Noise Air Buds Pro 6 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














