









Noise Airwave Crest Wireless Neckband
$11.59 • View Prices • By Noise
Noise Airwave Crest Wireless Neckband price in United States starts from $11.59.
- Share
$11.59
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Noise Airwave Crest Wireless Neckband Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Airwave Crest |
| Country of Origin | India |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 50 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Call Switch mode |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Glitter Finish With Metallic Shine on Earbuds, Smooth Rubber Finish, Sleep Mode, Speed Dial, Dual Device Pairing, Advanced Sound Plus Algorithm, Instacharge, Hyper Sync, Low Latency for Gaming, Tru Bass and Tru Balance EQ Modes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | PEEK Plus PU Driver |
Extra
| Sales Package | 1x Neckband, 1x Type-C Charging Cable, 2x Extra Eartips, 1x User Manual, 1x Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 10 hour of Playtime |
| Battery Life | 50 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Noise Airwave Crest Wireless Neckband Price History
You can check the price history of Noise Airwave Crest Wireless Neckband below. The current price is $1,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise Airwave Crest Wireless Neckband vs Noise Airwave Pro Wireless Neckband
Noise Airwave Crest Wireless Neckband vs Realme Buds Wireless 3 Neo
Noise Airwave Crest Wireless Neckband vs CMF by Nothing Neckband Pro
Noise Airwave Crest Wireless Neckband vs boAt Rockerz 301 ANC Wireless Neckband
Noise Airwave Crest Wireless Neckband vs Philips TAN1150BK/94 Wireless Neckband
Noise Airwave Crest Wireless Neckband vs boAt Rockerz 113 Wireless NeckbandDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















