




Noise Airwave Wireless Neckband
$10.41 • View Prices • By Noise
Noise Airwave Wireless Neckband price in United States starts from $10.41.
- Share
$10.41
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
Noise Airwave Wireless Neckband Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Airwave |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 50ms Low Latency, Type-C Charging, 3 EQ Modes, Magnetic Earbuds |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Neckband, Charging Cable, User Manual, Warranty Card, 2 Pair of Ear Tips |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Power Input | DC5V |
| Battery Life | 50 hours |
| Charging Time | 1 hour |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Noise Airwave Wireless Neckband Price History
You can check the price history of Noise Airwave Wireless Neckband below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise Airwave Wireless Neckband vs Sony WI-C100 Wireless Headset
Noise Airwave Wireless Neckband vs Noise Airwave Crest Wireless Neckband
Noise Airwave Wireless Neckband vs CMF by Nothing Neckband Pro
Noise Airwave Wireless Neckband vs Croma CRSE020EPA0302 Wireless Neckband
Noise Airwave Wireless Neckband vs boAt Rockerz 255 Z Plus Wireless Neckband
Noise Airwave Wireless Neckband vs Portronics Harmonics Z4 Wireless NeckbandDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














