



Noise Buds Combat True Wireless Earbuds
$13.77 • View Prices • By Noise
Noise Buds Combat True Wireless Earbuds price in United States starts from $13.77.
- Share
$13.77
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Noise Buds Combat True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Buds Combat |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 44.4 g (With Case), 4.6 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad Mic ENC |
| Voice Assistant | Yes, Google & Siri |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, 40ms Ultra-low latency, Instacharge, IPX5 Rated |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual, Warranty Registration Card |
| Inline Remote | No |
Power Features
| Power Input | DC-5V |
| Battery | Lithium Ion |
| Battery Life | 45 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Warranty from the Date of Purchase |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Warranty is Applicable on Manufacturing Defects for all the Products |
| Not Covered in Warranty | Unauthorized Tampering, Modification or Repairs, Physical Damages, Water Logging or Any other Damages Due to Heat, Humidity or Moisture Doing Operations |
Noise Buds Combat True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise Buds Combat True Wireless Earbuds below. The current price is $1,299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













