





Noise Buds Marine True Wireless Earbuds
$21.26 • View Prices • By Noise
Noise Buds Marine True Wireless Earbuds price in United States starts from $21.26.
- Share
$21.26
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 13 mm Driver
Noise Buds Marine True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 13 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Buds Marine |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri, Google |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Yes |
| Call Controls | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Fully Metallic Case, Alloy Case With Statement Chain, ANC Up to 32dB, Assistant Dual Device Pairing, Auto Pairing, Low Latency, InstaCharge, Charging Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 13 mm |
| Active Noise Cancellation | Yes, Up to 32dB |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, Quad Mic ENC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of BT Earbuds, 1 Statement Chain, 1 Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Battery | 10 Minutes Charge = 120 Minutes of Playtime |
| Battery Life | 35 hours with Case (ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Domestic Warranty |
Noise Buds Marine True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise Buds Marine True Wireless Earbuds below. The current price is $1,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise Buds Marine True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds
Noise Buds Marine True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 800 True Wireless Earbuds
Noise Buds Marine True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 800 HiDef True Wireless Earbuds
Noise Buds Marine True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3
Noise Buds Marine True Wireless Earbuds vs Boult x Mustang Torq TWS Earbuds
Noise Buds Marine True Wireless Earbuds vs Noise Buds X Ultra True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















